… pri turnem smučanju?
Turno smučanje je v vedno bolj priljubljeno med navdušenci nad zimskimi športi, a moramo se zavedati, da je smučanje izven urejenih smučišč mnogo bolj zahtevno, nevarno in tvegano, za kar so poleg posebne opreme, potrebne tudi temeljite priprave, znanje in izkušnje.
Preden se povzpnete na vrh vzpetine, po kateri boste turno smučali, morate natančno načrtovati turo, pri tem pa si pomagajte s specializiranimi vodniki, zemljevidi in spletnimi stranmi, najbolj pa bodo dobrodošle informacije iz prve roke tistih, ki so se že spuščali po teh pobočjih. Ne pozabite preveriti vremenske napovedi, višine snežne odeje in stopnje nevarnosti proženja snežnih plazov. Tudi na terenu ves čas spremljajte vremenske razmere, v visokogorju lahko pride do nenadnih sprememb vremena – krepitev vetra, poslabšanje vidljivosti, nastanek padavin in pojav mraza. Pozorni bodite na stabilnost snežne odeje in se izogibajte sumljivim in potencialno nevarnim območjem. Če niste prepričani v snežno odejo, skopljite luknjo in poglejte, kako so sestavljene plasti snega. Stopnja nevarnosti je večja, kadar je pod površjem ledena skorja, na katero je zapadel svež sneg, ali kadar je na površju ledena skorja, pod njo pa neutrjen sneg. Stopnjo nevarnosti pred snežnimi plazovi in vremenske razmere na področju avstrijske Koroške, Julijskih Alp, Karavank in Jezerskega lahko spremljate na spletni strani snowmaps.org/si/.
Turno smučanje je primerno le za osebe, ki so v odlični fizični pripravljenosti, saj že vzpon zahteva veliko energije, prihraniti pa jo je potrebno še za spust. S seboj imejte energijsko bogato hrano in pijačo, s katero boste preprečili utrujenost in izgubo koncentracije.
Poleg posebnih smuči za turno smučanje morate s seboj obvezno imeti tudi drugo opremo, ki lahko v primeru poškodbe ali snežnega plazu reši vaše življenje. Standardna oprema so delujoča plazovna žolna, lopata in sonda, zraven pa sodijo tudi komplet prve pomoči, bivak vreča in mobilni telefon, ki ga lahko uporabljate za GPS navigacijo in druge nepogrešljive mobilne aplikacije ali klic na pomoč. Možnost preživetja boste povečali tudi s plazovnim nahrbtnikom. Pomembno je, da se opremo naučite uporabljati in pred odhodom na turno smučanje preverite njeno delovanje.
Na turno smučanje se raje kot sami odpravite v majhni skupini do šest oseb, a pomembno je, da člani skupine med seboj ohranjate razdaljo, saj to zmanjša obremenitev snežne odeje. Tudi med spustom smučajte vsaj trideset metrov narazen in se izogibajte padcem, saj ti lahko snežno odejo zelo obremenijo.