Naj bo nepozabno, naj bo varno!
Turna smuka sodi med zahtevnejše zimske športe, predvsem zaradi nevarnosti plazov, padcev, zdrsov in hitro se spreminjajočih vremenskih pogojev. Poleg tega je potrebna ustrezna fizična pripravljenost in izkušnje s smučanjem izven urejenih prog. Avantura se naj zato začne z ustrezno pripravo: poznavanje vremenskih in snežnih razmer ter primerna oprema so obvezen del vsakega vzpona.
Splošno pravilo je, da se na turno-smučarske izlete vedno odpravimo v paru ali skupini, nikoli sami!
Pozanimajte se o višini snežne odeje, snežnih razmerah in stopnjo nevarnosti proženja snežnih plazov. Na turno smuko se ne podajajte vsaj tri dni po obilnejšem sneženju ter ob napovedanih otoplitvah.
Upoštevajte, da so dnevi pozimi kratki in da večina gorskih koč pozimi ne obratuje. Vse gorske koče imajo sicer tudi pozimi odprto tako imenovano zimsko sobo, ki omogoča prenočevanje. Poleg zimskih sob je v slovenskih gorah tudi 17 bivakov, v katere se lahko zatečete.
Če nimate dovolj izkušenj, je smotrno najeti gorskega vodnika. Slednji bo izbral cilj, primeren vašim zmožnostim in izkušnjam. Vodene ture so priljubljene. Ponujajo jih gorski vodniki v okviru Združenja gorskih vodnikov.
Bližnjic ali kompromisov pa ne velja sklepati niti pri opremi. Turni smučar potrebuje:
- turne smučke s turnimi vezmi,
- kože oziroma pse,
- turno smučarske čevlje,
- zaščitna oblačila, čelado in očala,
- rokavice,
- kremo z zaščitnim faktorjem,
- smučarske palice,
- prvo pomoč, alufolijo, čelno svetilko, piščalko,
- lavinsko opremo za reševanje v primeru plazu: žolno, ki signalizira natančno lokacijo zasutega pod snežnim plazom, lopato in nahrbtnik z zračno blazino, ki zasutemu pod snežnim plazom omogoča, da se okrog njega naredi zračni žep in lahko diha.
Pa srečno!