Doživetja

V steno, med kline in jeklenice

    Plezanje

    Ferate

    Preizkusite svoje plezalne sposobnosti na zavarovanih plezalnih poteh. Pravimo jim tudi ferate.

    Ferate oziroma zavarovane plezalne poti v zadnjih letih doživljajo pravi razcvet. Pri tem se je dobro zavedati pomembne razlike med zahtevno planinsko potjo in ferato:

    Zavarovane planinske poti

    so speljane v naravnem gorskem okolju in imajo varovala, kot so jeklenice, skobe, klini, kot pomoč pri premagovanju najzahtevnejših in izpostavljenih delov planinske poti. Vendar pa varovala niso postavljena po celotni poti, ampak samo na nevarnejših delih! Številni zahtevni in izpostavljeni deli zavarovane planinske poti nimajo varoval.

    Ferate

    pa so športni objekti v naravi, ki iščejo najbolj atraktivne prehode čez steno in so pogosto postavljene v bližini turističnih središč, ob planinskih postojankah ali športnih parkih. Priljubljene so med izkušenimi pohodniki, ki si želijo nadgrajevati svoja doživetja v gorah in med ljubitelji adrenalinskih izzivov.

     

    Klasične ferate, tiste v gorah, so namenjene pohodnikom na poti do zastavljenega vrha. Športne pa privlačijo predvsem adrenalinske navdušence, ki radi plezajo. Za razliko od “hribovskih” ferat, glavni cilj slednjih ni pristop na vrh gore, temveč užitek ob plezanju.

    Vedno na pravi poti

    Z interaktivnim zemljevidom do vašega popolnega doživetja na prostem. Vedno na pravem mestu ob pravem času po pravi poti.

    Ferata v visokogorju

    V katero steno se boste podali?

    Med najbolj poznanimi je Hanzova ferata (Hanzova pot). Najdete jih tudi v Mojstrani, Gozd Martuljku, v Ukancu, na prelazu Ljubelj, na Prisojniku, Kaninu, Jezerskem, na Lisci in še kje. Ferate vodijo tudi na vrh Triglava in skozi okno na Prisojnik.

    Na ferato v Mojstrano

    Varno na ferate

    Preden se odločite za steno po vašem okusu, pridobite vse potrebne informacije in poskrbite za svojo varnost!

     

    Vsaka ferata ima oceno težavnosti, ki se stopnjujejo od A do F. Ocena je odvisna od dolžine, strmine in naklona. Za višje težavnosti je obvezen tečaj, kjer se boste naučili plezalne tehnike in pravilne uporabe opreme. Pri težavnosti C in D, na primer, se boste na ferati že soočali z daljšimi navpičnimi mesti, kjer za uspešno plezanje potrebujete kar nekaj moči, plezalnega znanja in popolno varovalno opremo, ki jo morate znati uporabljati.

     

    Če se na ferato odpravljate prvič, priporočamo, da predhodno opravite tečaj plezanja ali najamete gorskega vodnika.

     

    Če se na ferato odpravljate samostojno, poskrbite, da boste dobro telesno pripravljeni in ustrezno opremljeni. Izberite težavnost ferate, ki je primerna vašemu znanju, izkušnjam in sposobnostim.

     

    Za varno gibanje na vseh feratah potrebujete varovalno opremo: čelada, plezalni pas, samovarovalni set, planinska obutev s podplatom, ki ima dober oprijem.

     

    Želimo vam veliko plezalnih užitkov in srečno pot!