Tačke

v Julijskih Alpah

    Julijske Alpe s štirinožnim prijateljem

    V današnjih časih naše štirinožne prijatelje, torej pse, radi »počlovečimo«, jih vzamemo bolj kot prijatelje in družinske člane, kar se odraža tudi na tem, kako jih vidimo in kaj pričakujemo od njih (in od okolice). Eden izmed izzivov, ki pri tem nastane, je gotovo tudi naše gibanje v naravnem, gorskem, okolju Julijskih Alp, ki od nas zahteva dodaten premislek in pripravo. Konec koncev, pes si nahrbtnika ne zna pripraviti sam, prav tako tudi ne ve, kako naj se v gorah obnaša.

    OCENA TEŽAVNOSTI IZLETA

    Kot človek, mora biti tudi pes v formi. Kar pomeni, da moramo mi oceniti, kako daleč in po kako zahtevni poti bo sposoben iti. Če se uštejemo, ga bomo morda morali nazaj nositi, ali pa se bo celo resno poškodoval/izčrpal. Pozabiti ne smemo tudi na teren, saj psi načeloma niso opremljeni z visokotehnološkimi športnimi copati ali pohodnimi čevlji. Ostre skale visokogorja in na pol plezalni odseki, jim zato niso pisani na kožo. Zatorej se izletov v gore lotevamo postopoma, da se pes navadi in da lahko ocenimo njegove zmožnosti. Za zaščito tačk, se lahko dobi neke vrste copatke, ki jih je pametno nositi s seboj, če pridemo na zahteven teren. TODA POZOR! Psa moramo na »copatke« navaditi prej, saj je lahko njegova reakcija na ta »modni dodatek«, negativna in posledično na izpostavljenem terenu nevarna.

    Ne pozabite tudi na dodatno vodo in hrano za psa. V gorah je dostop do teh dobrin namreč omejen, a ključen. Upoštevajmo tudi vreme. Poletna vročina na vašega psa vpliva veliko bolj, kot na vas, poleg tega vam pes ne more povedati, kdaj se bliža svoji meji.

    Photo: Jure Lenarčič

    GIBANJE V OKOLJU JULIJSKIH ALP

    Kot odgovoren in skrben lastnik psa, se morate (verjamemo, da to že veste in upoštevate) zavedati in spoštovati nekaj omejitev. Večina Julijskih Alp spada v Triglavski narodni park, kjer pes ne sme biti spuščen, temveč vedno in povsod na vrvici. 100% moramo biti prepričani, da se pes odzove na odpoklic, a obenem upoštevati, da ga lahko divje živali v novem okolju premamijo. Pes lahko tudi narobe razume obnašanje ostalih obiskovalcev gora (tek, strah pred živaljo, ipd.) in nehote povzroči nesrečo/ ugriz, za kar boste odgovorni vi, kot lastnik. To je potrebno upoštevati in spoštovati. Da se iztrebke pobira in odnaša s seboj (ne pa pušča vrečke ob poti), bi do sedaj že moglo biti jasno vsakemu.

     

    Za živali, ki živijo v Triglavskem narodnem parku, je prisotnost človeka in psa moteča, prav tako ali celo bolj pa so zaradi daljšega časovnega obdobja oddajanja vonjav moteči pasji iztrebki, ki prosto živeče živali opozarjajo na prisotnost psa v okolju. Prav tako (in iz istega razloga) je pomembno odnašanje vrečk, kamor lastniki psov pospravijo iztrebke, v dolino. Vrečke z iztrebki na robovih gozdov, na travnikih, štorih, ob gozdnih cestah,… zaradi počasnega razkrajanja še dlje časa opozarjajo na prisotnost “gostov” v življenjskem prostoru prosto živečih živali.

     

    Teh območij, “zaznamovanih” z obiskovalci, se številne živalske vrste izogibajo, kar pa je težava predvsem pri množičnem obisku Trigkavskega narodnega parka. Številnim živalskim vrstam, tudi zaščitenim, se namreč življenjski prostor tudi na ta način močno krči.

    Skratka, ne pozabimo, da smo v tem občutljivem naravnem okolju samo gostje. Mi in naš štirinožni prijatelj.

    Photo: Jure Lenarčič

    SPANJE V GORAH

    Planinske koče v osnovi niso bile namenjene prenočevanju živali, saj tradicionalno nudijo le najbolj osnovno možnost prenočitev ljudi v gorah, pogosto le v skupnih prostorih. Nekateri vaši sostanovalci so morda alergični na psa, ali jim je le neprijetno biti v istem prostoru z njim, kar je pač potrebno spoštovati. Stvar osnovne kulture. Poleg tega že sam hišni red planinskih koč določa, da psi nimajo vstopa v jedilnice in spalne prostore. Imajo pa nekatere koče namenske prostore namenjene prenočitvi psov, torej pesjake ali ogrevan prostor znotraj koče. Kot lastnik pa morate zagotoviti, da je pes navajen takšnega prenočevanja in ne bo z laježem in cviljenjem pokonci držal celotne koče. Seveda pa ni vse tako črno, po celotnih Julijskih Alpah lahko najdete veliko prenočišč, ki z veseljem prenočijo tudi vašega ljubljenčka. Ključno je načrtovanje in preverjanje možnosti vnaprej.

     

    Če bi se radi odpravili na pot po Julijskih Alpah z svojim štirinožnim članom družine, boste z njim zagotovo uživali v vsakem prehojenem koraku, pomembno je le, da se na izlet dobro pripravite, pri čemer imejte v mislih zgoraj navedene nasvete. Pri organizaciji vam lahko pomagajo v rezervacijskem centru Julijskih Alp:

    https://julian-alps.com/sl/p/rezevacijski-center-in-ponudbe/41363681/